MHP milletvekili adaylarından ‘Erzurum manifestosu’ bekliyoruz!

MHP, 24 Haziran’da cumhurbaşkanı seçimiyle beraber yapılacak 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için milletvekili aday listesini açıkladı. Erzurum’dan Prof. Dr. Kamil Aydın, Mali Müşavir Şimşek Akpınar, Doç. Dr. Ahmet Gökhan Yazıcı, İç Mimar Âdem Yurdigül, İnşaat Mühendisi Serhat Kılıç ve Avukat İzzettin Genç MHP’nin milletvekili adayları olarak açıklandı. Hayırlı olsun.

MHP’nin Erzurum adaylarını şehir kamuoyu isim olarak tanıyor. Prof. Dr. Kamil Aydın, 25 ve 26. Dönemde Erzurum Milletvekili seçildi. 26. Dönem Milli Savunma Komisyonu ile Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyeliği ve Azerbaycan Dostluk Gurubu Üyesi görevlerini üstlendi. İngilizce ve Almanca bilen Aydın, evli ve iki çocuk babasıdır.

Şimşek Akpınar Erzurum’da tanınan bir şahsiyet. Erzurum Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odasının (SMMMO) kurucusu. Sivil toplum kuruluşlarını yakından bilen değerli bir isim.

Doç. Dr. Ahmet Gökhan Yazıcı ise, MHP MYK Üyesi, Boks Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, Milli Sporcu, Erzurum Özel Kültür Koleji ve Lider Akademi Yöneticisi.

İç Mimar Âdem Yurdigül, İnşaat Mühendisi Serhat Kılıç ve Avukat İzzettin Genç’te gerek mesleki geçmişleri gerekse Milliyetçi Hareket Partisi çatısı altındaki faaliyetleriyle bilinen ve sevilen isimler.

Milliyetçi Hareket Partisi, meşum 15 Temmuz darbe girişiminden beri açık bir şekilde AK Parti’nin yanında yer aldı ve demokrasiyi savundu. MHP, son bir-iki yıldır, bazen açık bazen de örtülü biçimde, iktidarın kimi politikalarında yol gösterici bir rol üstlendi ve bu rolünü bugüne kadar başarıyla oynadı. Şimdi ise AK Parti, MHP ve BBP, Cumhur İttifakı adı altında 24 Haziran seçimlerine birlikte katılıyorlar.

Bu birliktelik seçimde başarılı olursa oluşacak yeni hükümet sistemi içinde MHP’nin belli bir ağırlığı olacağı da aşikâr gözüküyor. Bu yüzden, MHP’nin Erzurum’dan seçilecek milletvekillerini, muhalefet partisi milletvekilinden ziyade, iktidarın bir parçası gibi kabul etmek gerekir. Haliyle seçilecek MHP Milletvekillerinin şehre dair vaatlerini bilmek önemlidir. Sadece MHP milletvekili adaylarının değil, açıklandığında, diğer partilerin Erzurum milletvekili adayları da birer ‘Erzurum Manifestosu’ yayınlamalıdır. Bu manifestoda seçilmeleri durumunda Erzurum’un hangi sorunlarını takip edeceklerini ve nelerin değişmesi için çaba sarf edeceklerini ortaya koymaları gerekir.

Malum Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde vekillerin pozisyonu daha da güçleniyor. Yeni sistemde kanun tekliflerini hükümet değil milletvekilleri teklif edecek. Meclis’te hazırlanıp kabul edilen kanunu Cumhurbaşkanı’nın geri göndermesi durumunda son sözü milletvekilleri söyleyecek. Bütçe kanununu vekiller çıkaracak. Bütçe kanunu Mecliste onaylanmazsa geçerli olmayacak.  Cumhurbaşkanıyla ilgili bir suç iddiası gündeme geldiğinde meclis soruşturacak. Yeni sistemde Cumhurbaşkanı’nın bütün iş ve işlemleri sadece Meclise değil yargı denetimine de açık olacak. OHAL gibi uygulamaları uzatma, kısıtlama ya da kaldırma yetkisi yine vekillerin elinde… Hükmet kararnamelerini üç ay içinde vekiller onaylamazsa hükümsüz kalacak. HSK’nın çoğunluğunu oluşturan 7 üye ilk kez Meclis tarafından, nitelikli çoğunluk ile seçilecek. Velhasıl yeni sistemde Meclisin yanı vekillerin iradesi öncelik kazanıyor. Bu yüzden artık eskisi gibi partili diye değil, gerçekten kapasiteli, şehrin ve ülkenin sorunlarını bilen insanları seçip meclise göndermek vatanseverlik görevi kabul edilmeli ve ona göre davranılmalıdır.

© Copyright 2018. Tüm hakları "Şimşek Akpınar Mhp Erzurum Milletvekili Adayı Websitesi"ne aittir.